Zastosowanie elementów okrągłych z drewna
Obróbka drewna pozwala na wyprodukowanie kilku rodzajów materiałów budowlanych i konstruktorskich, używanych do produkcji mebli, czy też przedmiotów codziennego użytku. Gdzie dokładnie może mieć zastosowanie drewno okrągłe?
Z czego produkowane są elementy okrągłe z drewna?
Drewnem okrągłym nazywamy pnie, elementy korony drzewa — bez wierzchołka i gałęzi, z których powstają duże elementy konstrukcyjne jak: słupy, pale, stemple, oraz drewno tartaczne. Osobnym całkiem rodzajem wyrobów drewnianych są elementy o profilu okrągłym o średnicy między 8 mm a 40 mm z szeroką możliwością indywidualnego dopasowania do potrzeb klienta. Do ich wytwarzania najlepiej sprawdza się drewno sosnowe i bukowe. Pierwszy jego rodzaj cechuje się jasnożółtym bądź żółtoszarym wybarwieniem, a najlepsze parametry użytkowe uzyskiwane są z drzew ściętych w wieku 80-120 lal. Jest to drewno ciężkie, o dużej wytrzymałości i odporności na wilgoć. Dobrze przyjmuje farby i lakiery z tego tytułu chętnie wykorzystywane jest w meblarstwie. Drewno bukowe to drewno twarde o jasnozielonkawym odcieniu sprawdza się do wykonywania z nich balustrad i schodów.
Jakie rodzaje elementów okrągłych z drewna wykorzystuje się w meblarstwie?
Każdy rodzaj elementu drewnianego okrągłego powstały z wymienionych gatunków drewna cechować się będzie wysoką jakością i możliwością dowolnego wykończenia czy to przy użyciu farb, czy lakierów. Głównym produktem zaliczanym do elementów okrągłych z drewna należy zaliczyć elementy okrągłe do łóżeczek, szaf, lamp, krzeseł, wypoczynków, ale także stolików i komód.
Wyprodukowane kije, trzonki, drążki czy szczebelki do łóżeczek można wykorzystywać na wiele sposobów. Mogą być pomocne do mocowania flag, budowy baldachimów, namiotów, jak również stanowić uzupełnienie szczotki. Istotne jest, aby były one wysokiej jakości i nadzwyczajnej trwałości. Dlatego chcąc kupić dobrej klasy szczebelki czy elementy balustrad trzeba zwrócić uwagę na ich proces produkcji.